Sprawdź czy możesz prowadzić działalność gospodarczą i czy musisz ją rejestrować, a jeśli tak, o czym warto wiedzieć przed rejestracją
Planujesz założyć działalność gospodarczą
Zakładanie i rejestracja firmy
Działalność nierejestrowa oraz inne sytuacje, w których nie trzeba rejestrować firmy Prowadzisz bloga, przygotowujesz projekty graficzne, a może produkujesz własne wino lub okazjonalnie sprzedajesz coś przez internet? Przeczytaj, czy możesz skorzystać z przepisów o działalności nierejestrowej lub nie rejestrować działalności gospodarczej.
Jak nazwać firmę Chcesz zostać przedsiębiorcą? Najpierw wybierz dla swojej firmy odpowiednią nazwę – oryginalną i dobrze oddającą charakter twojej działalności. Pamiętaj, że nie masz całkowitej dowolności w wyborze nazwy. Przeczytaj, jakie są zasady dotyczące nazwy dla różnych form prowadzenia działalności.
Gdzie przedsiębiorca prowadzi działalność – adresy przedsiębiorcy Zastanawiasz się czy jako przedsiębiorca musisz mieć stałe miejsce prowadzenia działalności? Jaki adres zgłosić do rejestru przedsiębiorców? Czym różni się adres od siedziby? Z tego artykułu dowiesz się jakie masz obowiązki związane z adresami firmy.
Jak wybrać i zmienić kod PKD Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to uporządkowane pogrupowanie typów działalności gospodarczej, branż czy sektorów. Każdy przedsiębiorca powinien w niej odnaleźć taki kod, który najlepiej opisuje jego własną działalność. Sprawdź, kiedy trzeba wybrać kod PKD i jak to zrobić.
Co musisz wiedzieć zanim zarejestrujesz firmę Na Biznes.gov.pl założysz firmę online. To jedno okienko, czyli miejsce w którym załatwisz wszystkie formalności, a my przekażemy informację o tym że zaczynasz działalność do ZUS i urzędu skarbowego. Przejdź z nami 12 kroków, które przygotują cię do rejestracji firmy.
Jak prowadzić handel przez internet Prowadzenie sklepu internetowego daje duże możliwości i pozwala zdobyć nowych klientów. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przeczytaj, co powinien zawierać regulamin takiego sklepu i czy możesz sprzedawać swoje towary w innych państwach Unii Europejskiej.
Pełnomocnik przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG Sprawdź, jak powołać pełnomocnika lub prokurenta do prowadzenia spraw twojej firmy, kiedy można go odwołać i dlaczego warto zgłosić go do rejestru przedsiębiorców.
Spółka jawna – podstawowe informacje Przeczytaj podstawowe informacje o spółce jawnej. Sprawdź, czym się różni od innych spółek, jak powstaje, jaki ma majątek, kto ją reprezentuje oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
Spółka partnerska – podstawowe informacje Przeczytaj podstawowe informacje o spółce partnerskiej. Sprawdź, jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
Spółka komandytowo-akcyjna – podstawowe informacje Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat spółki komandytowo-akcyjnej. Sprawdź jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
Spółka komandytowa – podstawowe informacje Przeczytaj podstawowe informacje o spółce komandytowej. Sprawdź jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
Jak założyć spółkę przez internet, w trybie S24 Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną lub komandytową możesz założyć na dwa sposoby: tradycyjnie – w formie aktu notarialnego, albo przez internet, na portalu S24, prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawdź, jak założyć spółkę online.
Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności Do założenia prostej spółki akcyjnej wystarczy 1 zł kapitału. PSA to także proste zasady dotyczące struktur zarządczych czy likwidacji. Przeczytaj, kto i w jaki sposób może założyć PSA.
Spółka akcyjna – podstawowe informacje Przeczytaj podstawowe informacje o spółce akcyjnej. Sprawdź jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
Kto może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Przeczytaj, kiedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Sprawdź, czy firmę może otworzyć cudzoziemiec, osoba niepełnoletnia lub emeryt.
W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą. Firma jednoosobowa a spółki. W Polsce istnieje kilka form działalności gospodarczej. Różnice między nimi dotyczą zarówno spraw formalnych, takich jak miejsce rejestracji, jak i spraw finansowych – na przykład wymaganego do założenia firmy kapitału czy sposobu reprezentacji. Przeczytaj, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy formami prowadzenia działalności.
Jak przygotować biznesplan Biznesplan to plan powstania i rozwoju twojej przyszłej firmy – pokazuje jak dotrzeć do celów, które chcesz osiągnąć. Pozwala też zweryfikować czy pomysł na biznes ma szansę powodzenia oraz zaplanować kolejne działania. Sprawdź, jak przygotować biznesplan dla twojej firmy.
Jak zarejestrować firmę przez pełnomocnika Nie masz czasu albo możesz osobiście załatwić formalności związane z rejestracją firmy? Możesz skorzystać z pomocy pełnomocnika, który w twoim imieniu złoży dokumenty rejestracyjne w odpowiednim rejestrze.
Wydatki przed rozpoczęciem działalności gospodarczej Zamierzasz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą? W wielu przypadkach może się okazać, że pierwsze związane z nią koszty poniesiesz jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem. Mogą to być koszty druku wizytówek, najmu lokalu dla celów działalności lub stworzenia strony internetowej twojej firmy. Sporą część tych wydatków możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć od nich VAT.
Jak rozpocząć działalność gospodarczą w innym państwie UE Zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności gospodarczej za granicą? Sprawdź, jakie masz możliwości, jakich formalności musisz dopełnić oraz gdzie zapłacisz podatki i ZUS. Dowiedz się, czym jest i jak ustalić miejsce rezydencji podatkowej.