Introduction

Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w średnich przedsiębiorstwach.

Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w średnich przedsiębiorstwach.

OGŁOSZENIE O NABORZE PROJEKTÓW w trybie konkurencyjnym

Nabór wniosków o dofinansowanie w trybie konkurencyjnym w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 1) Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach”.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza konkurs o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 1) Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach.

  • Cel programu:

Celem programu jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Program wpisuje się w cel szczegółowy EFRR/FS.CP2.I – Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Realizacja powyższego celu nastąpi poprzez obniżenie emisyjności gospodarki, w tym transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku i o obiegu zamkniętym, zmniejszenia zużycia energii pierwotnej oraz spadku emisji gazów cieplarnianych.

  • Nabór wniosków o dofinansowanie w trybie konkurencyjnym dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć oraz właściwych dla nich ostatecznych odbiorców wsparcia:
Rodzaje inwestycjiOstateczni odbiorcy wsparcia
Poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, w tym modernizacja energetyczna budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych, zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładach, ciągów transportowych oraz  systemów pomocniczych, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych, oświetlenia, instalacja urządzeń OZE z magazynami energii, instalacja urządzeń do produkcji, magazynowania, transportu wodoru odnawialnego.   W zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 30% (z wyjątkiem zabytków). W zakresie zwiększenia efektywności energetycznej linii/procesów technologicznych, minimalny próg oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 10%. Zakres działań w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych musi wynikać z audytów energetycznych. Z zakresu kwalifikowania wyłączone są indywidualne kotły zasilane paliwami kopalnymi.Średnie przedsiębiorstwa
  • Terminy i sposób składania wniosków

Wnioski należy składać w terminie 23.08.2024 r. – 12.12.2024 r.

Nabór wniosków odbywa się w trybie konkurencyjnym.

Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie dla tego samego przedsięwzięcia.

Przygotowany wniosek należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) przy zastosowaniu podpisu, o którym mowa w § 2 ust. 4 Regulaminu naboru projektów.  O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

O zachowaniu terminu do złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW, znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wnioski, które wpłyną po terminie lub w niewłaściwej formie pozostawia się bez rozpoznania.

Wnioskodawcy będą informowani w formie pisemnej za pośrednictwem ePUAP o wyniku oceny.

  • Alokacja

Wysokość alokacji ze środków unijnych, tj. Funduszu Spójności (FS): 86 000 000,00 zł

Wysokość alokacji ze środków krajowych NFOŚiGW: 15 176 471,00 zł

  • Formy dofinansowania:

Dofinansowanie będzie udzielone w formie:

  • pożyczki na warunkach preferencyjnych (z umorzeniem) ze środków Funduszu Spójności, zwanej „pożyczką IF FS” (umorzenie nie obejmuje ostatecznych odbiorców wsparcia, będących dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE działających na rzecz przedsiębiorstw);
  • pożyczki na warunkach rynkowych ze środków krajowych (NFOŚiGW), zwanej „pożyczką NFOŚiGW”.

Obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF FS i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 100 % kosztów kwalifikowanych. Wyjątek stanowią:

  • przedsięwzięcia realizowane w formule „project finance”, dla których obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF FS i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 85% kosztów kwalifikowanych; dla pozostałych 15% kosztów kwalifikowanych obowiązuje wymóg udziału środków własnych odbiorcy ostatecznego wsparcia;
  • przedsięwzięcia, dla których ostatecznym odbiorcą wsparcia są podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE, działające na rzecz przedsiębiorstw;

zgodnie z programem priorytetowym Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 1) Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach”.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content