Introduction

Sukcesja firm tematem spotkania z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” – wideokonferencja w piątek 1 grudnia o godzinie 10:00

Sukcesja firm tematem spotkania z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” – wideokonferencja w piątek 1 grudnia o godzinie 10:00

Zapewnij efektywne zarządzanie firmą w następnych pokoleniach

Firmy rodzinne oraz ich przekazywanie międzypokoleniowe będą tematem ósmej wideokonferencji #idearozwojubiznesu. Spotkanie „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców?” odbędzie się 1 grudnia o godz. 10:00.

Eksperci będą rozmawiać o nowym narzędziu dla przedsiębiorców rozważających sukcesję firmy – fundacji rodzinnej. Uczestnicy dowiedzą się, jak zdiagnozować potrzeby firmy i rodziny, opracować strategię sukcesji oraz z powodzeniem ją wdrożyć i monitorować.

Rozwiązania dla firm rodzinnych

Aż 90 proc. polskich przedsiębiorstw to firmy rodzinne. W 2021 r. sto największych firm rodzinnych zatrudniało 261 tys. osób, a ich przychody wyniosły 260,5 mld zł i wzrosły o ponad 22 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Obecnie temat sukcesji dotyczy ponad 50 proc. firm rodzinnych. Może to stanowić niemały problem, ponieważ jedynie 8,1 proc. następców przedsiębiorców deklaruje chęć poprowadzenia firmy stworzonej przez rodziców. Inne kraje europejskie również borykają się z niskim stopniem sukcesji firm. 90 proc. czeskich przedsiębiorstw jest prowadzonych przez pierwsze pokolenie, tylko 9 proc. przez drugie pokolenie, a zaledwie 1 proc. to firmy prowadzone w trzecim pokoleniu. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii – 86 proc. w pierwszym pokoleniu, 8,5 proc. w drugim i 3 proc. w trzecim.

Aby uznać, że firma jest rodzinna, powinna spełniać równocześnie trzy zasady: własność znajduje się w rękach rodziny, jest przez nią zarządzana, a także istnieje intencja przekazania jej następnym pokoleniom (czyli sukcesja). Według Instytutu Biznesu Rodzinnego, sukcesja to „dynamiczny proces zachodzący miedzy dwiema generacjami, którego celem jest transfer do młodszego pokolenia wiedzy, władzy i własności z zachowaniem indywidualnych dla danego biznesu i rodziny wartości, ważnych dla obu stron procesu”. Jest to złożone i wymagające zaangażowania przedsięwzięcie, dlatego aby dobrze przygotować się do tego działania, polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z rozwiązania w postaci fundacji rodzinnej.

Fundacja rodzinna to propozycja dla przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju firmy w perspektywie kilku pokoleń. Rozwiązanie to z powodzeniem funkcjonuje w innych europejskich krajach. Fundacja rodzinna pozwoli utrzymać i ochronić majątek firmy oraz umożliwi jego dalsze pomnażanie. Członkowie rodziny fundatora będą mogli korzystać z wypracowanych zysków, ale nie będą musieli angażować się osobiście w prowadzenie firmy. Będą mieć też pewność, że wypracowany przez lata kapitał jest efektywnie zarządzany i chroniony przed rozdrobnieniem. Dzięki fundacji rodzinnej, możliwe będzie budowanie ładu rodzinnego i korporacyjnego, oddzielającego biznes od spraw rodzinnych.

Obok fundacji rodzinnej, w polskim prawie przewidziane są również inne instrumenty ochrony polskich firm. Ministerstwo Rozwoju i Technologii od kilku lat wprowadza narzędzia ułatwiające sukcesje firm. Wśród nich są m.in. narzędzia skierowane do przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, takie jak: zarząd sukcesyjny, tymczasowy przedstawiciel i możliwość przenoszenia na następców prawnych koncesji, licencji, pozwoleń i zezwoleń.

Więcej o sukcesji przedsiębiorstw i fundacji rodzinnej można się dowiedzieć na spotkaniu „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, które odbędzie się online w piątek 1 grudnia o godzinie 10:00. Udział w konferencji jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Konferencja transmitowana będzie na stronie.

#idearozwojubiznesu

„Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to cykl wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Ich celem jest przybliżenie znajomości nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polskim przedsiębiorcom i wszystkim osobom zainteresowanym daną tematyką.

Kolejne wideokonferencje w ramach cyklu #idearozwojubiznesu będą obejmowały następujące tematy:

  • Projektowanie i wprowadzanie na rynek nowych produktów spożywczych (4 grudnia).
  • Wyzwania MŚP związane z wymogami gospodarki o obiegu zamkniętym (8 grudnia).

Wszystkie wideokonferencje z cyklu #idearozwojubiznesu będzie można obejrzeć pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na poszczególne spotkania, aby otrzymać powiadomienie.

Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się na stronie PARP.

Organizatorami tegorocznego cyklu wideokonferencji #IdeaRozwojuBiznesu są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pliki do pobrania

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content