Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, działające jako Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) dla Funduszy Norweskich i EOG – ogłasza otwarty nabór na dofinansowanie inicjatyw dwustronnych pomiędzy Polską a Norwegią w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej (FWD) finansowanych z Funduszy Norweskich i EOG.
Nabór wniosków będzie trwał od 15 września 2022 r. do 15 listopada 2022 r., a obszarem wsparcia zostaną objęte inicjatywy z dziedziny Zielonej transformacji.
Czas trwania inicjatywy wynosi maksymalnie 12 miesięcy, a wysokość grantu od 50 000 euro do 250 000 euro. W naborze mogą brać udział osoby prawne, publiczne lub prywatne, komercyjne lub niekomercyjne lub organizacje pozarządowe z siedzibą w Polsce lub Norwegii. Inicjatywy muszą być realizowane w partnerstwie z podmiotami z Norwegii.
Pytania dotyczące treści naboru wniosków można przesyłać na adres green.call@mfipr.gov.pl.
Odpowiedzi na pytania są udzielane w ciągu 10 dni roboczych.
Co można realizować w konkursie na inicjatywy z zakresu Zielonej Transformacji?
Zgodnie z ogłoszeniem o konkursie, za kwalifikowane działania uznaje się działania zgodne z art. 8 ust. 8 Regulacji oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych, zacieśnianie współpracy oraz pogłębianie wzajemnej wiedzy i zrozumienia między Polską a Norwegią w obszarze zielonej transformacji tj.:
a) działania mające na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych między Państwami – Darczyńcami a Państwami – Beneficjentami;
b) poszukiwania partnerów dla projektów partnerskich z darczyńcami przed przygotowywaniem wniosku aplikacyjnego lub w jego trakcie, rozwój takich partnerstw oraz przygotowanie wniosku aplikacyjnego dla projektu partnerskiego z darczyńcami;
c) tworzenie sieci kontaktów, wymiana, dzielenie się i przekazywanie wiedzy, technologii, doświadczeń oraz najlepszych praktyk między podmiotami w Państwach – Beneficjentach a podmiotami w Państwach – Darczyńcach lub organizacjami międzynarodowymi;
d) działania mające na celu wzmocnienie współpracy oraz wymianę najlepszych praktyk między Operatorami Programu a podobnymi podmiotami w Państwach – Beneficjentach i Państwach – Darczyńcach oraz organizacjami międzynarodowymi, pod warunkiem, że co najmniej jeden podmiot z Państwa – Darczyńców uczestniczy w tym działaniu.
Wytyczne w zakresie wykorzystania środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w roz. 3 wymieniają przykłady takich działań i są to działania miękkie, a nie inwestycyjne.
Przykładowe działania
Do przykładowych działań, które można realizować w ramach części FWD zarządzanej przez KPK, należą:
- wydarzenia mające na celu inicjowanie współpracy, które nie są związane z jednym określonym programem;
- współpraca techniczna i wymiana ekspertów;
- oddelegowanie pracowników i praktyki;
- budowanie zdolności i krótkookresowe szkolenia;
- warsztaty i seminaria poświęcone kwestiom będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania;
- misje i wizyty studyjne;
- gromadzenie danych, raporty, studia i publikacje;
- kampanie, wystawy i materiały promocyjne.
Dokumentacja konkursowa
Ogłoszenie o naborze – Zielona transformacja
Ogłoszenie o naborze w jęz. polskim (DOCX 463 KB)
Wzór wniosku o dofinansowanie inicjatywy dwustronnej w wersji EN
Wzór umowy na realizację inicjatywy dwustronnej PL i EN
Wzór umowy (DOC 613 KB)
Wzór testu pomocy publicznej w wersji EN
State aid test (XLSX 73 KB)
Dodatkowe dokumenty (w tym m.in. Regulacje w sprawie wdrażania Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021; Regulacje w sprawie wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021; Wytyczne w sprawie stosunków dwustronnych, Wytyczne w zakresie wykorzystania środków Funduszu Współpracy Dwustronnej, Wytyczne Krajowego Punktu Kontaktowego w zakresie zamówień publicznych) są dostępne w sekcji Prawo i dokumenty.
—————————–
Open Call for Bilateral Initiatives in the area of Green Transitionbetween Poland and Norway (DOCX 462 KB)
Contract template (DOC 613 KB)
State aid test (XLSX 73 KB)
—————————–
Najczęściej zadawane pytania
Najczęściej zadawane pytania 1 (PDF 82 KB)
Najczęściej zadawane pytania 2 (PDF 80 KB)
Najczęściej zadawane pytania 3 (PDF 90 KB)
Najczęściej zadawane pytania 4 (PDF 76 KB)
Najczęściej zadawane pytania 5 (PDF 59 KB)