Na podstawie §2 ust.1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 roku w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (j.t. Dz.U. 2018r. poz. 117), działając w imieniu Starosty Limanowskiego Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej ,
o g ł o s i ł nabór wniosków w ramach środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.
Nabór trwał będzie w dniach od 16.10.2023r. do 17.10.2023r.
Środki finansowe pozostające w dyspozycji Urzędu to kwota 7 806,40 zł
W ramach środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawca może ubiegać się o sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, w tym na :
a) kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
c) egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
d) badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
e) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem
f) określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
Wsparcie w ramach środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego otrzymają Pracodawcy, którzy spełnią co najmniej jeden z priorytetów ustalonych przez Radę Rynku Pracy: :
A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu limanowskiego wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
D. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
E. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Główne kryteria obowiązujące przy rozpatrywaniu wniosku o dofinasowanie :
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków z rezerwy KFS na dany rok,
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestnika kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego rynku pracy,
- koszt usługi kształcenia ustawicznego wskazanego do sfinansowania ze środków KFS, w tym :
- porównanie wskazanej ceny kształcenia do średniej ceny kształcenia w ramach KFS w 2022r. – średni koszt jednostkowy w 2022r. wyniósł 2 489,00 zł,
- porównanie wskazanej ceny kształcenia do porównywalnych usług dostępnych na rynku,
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego, a w przypadku kursów – posiadania przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
- plany dotyczące zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanych ze środków KFS,
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z 20 kwietnia 2004 r., o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- uzasadnienia wniosku w kontekście obecnych i przyszłych potrzeb pracodawcy w obszarze kształcenia ustawicznego.
Dodatkowe Kryteria oceny wniosków:
W sytuacji, kiedy rozpatrzone wnioski w ocenie merytorycznej uzyskają minimalną liczbę punktów kwalifikującą je do przyznania środków z rezerwy KFS, a limit finansowy będzie niewystarczający na pokrycie całego zapotrzebowania, wówczas zastosowane będą następujące dodatkowe kryteria oceny :
- wnioskodawca posiada status mikroprzedsiębiorcy – dodatkowe 3 punkty,
- wnioskodawca nie korzystał w 2022r. ze środków KFS – dodatkowe 3 punkty.
Druk wniosku oraz „Zasady przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w ramach rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2023 roku” dostępne są na stronie www.limanowa.praca.gov.pl w zakładce „Dokumenty do pobrania”à Wnioski Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Dodatkowe informacje można uzyskać : nr pokoju 335, tel. 18 33 37 862
Załączniki
Wniosek o przyznawania środków z rezerwy KFS 2023.docx (docx, 136 KB)
Wzór programu kształcenia.doc (doc, 86 KB)
Zasady przyznawania środków z rezerwy KFS 2023.docx (docx, 472 KB)