Introduction

Nabór wniosków w konkursie „Kredyt technologiczny” w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Nabór wniosków w konkursie „Kredyt technologiczny” w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił nabór wniosków w działaniu/konkursie „ Kredyt technologiczny” w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Kredyt technologiczny FENG to dotacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i uruchamiają na jej podstawie wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, usług lub procesów. Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie do 31 maja 2023 r. Planowana łączna kwota na dofinansowania to 578 mln złotych.

W nowej perspektywie finansowej powraca dobrze znany przedsiębiorcom kredyt technologiczny. Ten instrument, łączy dwa rodzaje finansowania: kredytowe z udziałem banków komercyjnych oraz bezzwrotne w formie dotacji zwanej „premią technologiczną”. Wsparcie oferowane w „Kredycie technologicznym” to po prostu refundacja części kapitałowej kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę na realizację innowacyjnego projektu.

O kredyt technologiczny z unijnego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Polski oraz posiadające zdolność kredytową.

Wsparcie finansowe przeznaczone jest na realizację inwestycji technologicznych, których celem jest zakup i wdrożenie nowej technologii lub wdrożenie własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Celem takiej inwestycji jest również zapewnienie warunków dla prowadzenia produkcji tych produktów, lub świadczenia usług.

Wdrażana technologia musi mieć postać prawa własności przemysłowej lub wyników prac rozwojowych, bądź też wyników badań aplikacyjnych, lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Wdrożenie technologii polegać ma na takich działaniach przedsiębiorcy, w wyniku których pomysł stanowiący opisaną we wniosku o dofinansowanie nową technologię, zrealizowany zostanie poprzez stworzenie bazy technologicznej (np. linii technologicznej), w której technologia ta będzie mogła zostać w praktyce zastosowana, a w efekcie możliwa będzie produkcja towarów lub świadczenie usług bezpośrednio wynikających z wdrożenia tej technologii.

Należy więc odróżnić inwestycje polegające na wdrażaniu technologii, od inwestycji polegających na zakupie i uruchomieniu gotowej linii technologicznej, w której opisywana we wniosku technologia jest już zawarta – ta ostatnia nie będzie mogła być objęta wsparciem w tym działaniu.

Więcej: LINK

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content