Introduction

Nowy Program Ramowy na rzecz Badań i Innowacji Horyzont Europa

Nowy Program Ramowy na rzecz Badań i Innowacji Horyzont Europa

Rozpoczyna się nowy Program Ramowy na rzecz Badań i Innowacji Horyzont Europa. Budżet przedsięwzięcia wynosi ponad 95 mld euro, co czyni z niego największy tego rodzaju program na świecie. Ten rekordowy budżet to szansa dla polskich naukowców, jednostek naukowo-badawczych, samorządów i przedsiębiorstw na pozyskanie ogromnych środków do realizacji ambitnych, nowatorskich projektów.

Baner z granatowym tłem od prawej do centralnej strony grafiki napis Konferencja inauguracyjna w Polsce Program Ramowy UE na rzecz Badań i innowacji Europa. u góry Logo Horizon Europe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pełniące funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego programu Horyzont Europa, zaprasza na konferencję otwierającą w Polsce nowy unijny Program Ramowy na rzecz Badań i Innowacji.

Oferta programu jest bardzo szeroka: od prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych skierowanych do naukowców, poprzez Działania Marii Skłodowskiej-Curie wspierające rozwój kariery naukowej i mobilność, projekty dla samorządów i NGOs, aż po wysoko innowacyjne projekty badawcze i wdrożeniowe dla przedsiębiorstw. Uczestnictwo w programie HEU to nie tylko wsparcie finansowe w realizacji projektów, ale przede wszystkim dostęp do wiedzy i nowych technologii, sieci międzynarodowych kontaktów, a także budowa marki i prestiż.

Zasady finansowe – co się zmieni w Horyzoncie Europa

Horyzont Europa będzie w przeważającej mierze kontynuacją zasad Horyzontu 2020

Koszty osobowe w projektach

Horyzont Europa zastąpi Program Ramowy na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020. Wraz z rozpoczęciem nowego programu nastąpią pewne zmiany w odniesieniu do  zasad uczestnictwa, realizacji i rozliczania projektów. Nie są one zasadnicze, Horyzont Europa będzie bowiem w przeważającej mierze kontynuacją zasad H2020.

Kwalifikowanie kosztów wynagrodzeń w HE bazuje na zasadach H2020, wprowadzone zostały jednak istotne modyfikacje. Pierwszą z nich  jest rezygnacja ze stawki godzinowej na rzecz stawki dziennej. Wiele osób ucieszy również fakt, że prowadzenie kart czasu pracy  do projektu nie będzie w HE obowiązkowe.  W zamian można się posługiwać wystawianą przez pracownika deklaracją informującą o ilości dni przepracowanych w danym miesiącu na rzecz projektu.

Nie mają jednak powodu do niepokoju instytucje, które prowadzą godzinową rejestrację czasu pracy i nie chcą z niej rezygnować. Będą się mogły nadal taką rejestracją posługiwać, przeliczą po prostu godziny na dni do sprawozdania.

Kontynuowana będzie również wprowadzona w trakcie H2020 możliwość wypłacania dodatków do wynagrodzeń na takim samym poziomie, jak przy realizacji projektów krajowych. Aby było to jednak możliwe, instytucja musi posiadać (wprowadzić) odpowiednie regulacje.

Horyzont możliwości – relacja z konferencję inaugurującą w Polsce program Horyzont EU

Powtórka Konferencji

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content