Introduction

Wystartuj na nowo z Planem dla Pracy i Rozwoju

Wystartuj na nowo z Planem dla Pracy i Rozwoju

Plan dla Pracy i Rozwoju przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii obejmuje trzy kluczowe obszary. Poza narzędziami bezpośredniego wsparcia dla przedsiębiorców potrzebujących pomocy w bieżącej działalności oraz szeregiem instrumentów stanowiących impuls rozwojowy dla polskich firm, rządowy plan przewiduje pakiet pt. „Nowy kierunek”. Działania ujęte w tym obszarze mają na celu pomoc przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w kłopotach, w dostosowaniu się do aktualnych potrzeb rynku oraz osobom, które straciły pracę i poszukują odpowiednich szkoleń lub też mają na siebie pomysł i pragną założyć działalność gospodarczą.

Dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z biznesem uproszczono procedury związane z zakładaniem firmy. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z tzw. „Ulgi na start”, czyli 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne, następnie 2-letniego okresu preferencyjnych składek ZUS, a potem, dla tych którzy spełniają kryteria, z  tzw. Małego ZUS-u Plus. Osoby bezrobotne, które chcą wrócić do aktywności zawodowej pomoże program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Natomiast przedsiębiorców, którzy już funkcjonują na rynku, a z różnych powodów znaleźli się w tarapatach wspiera program „Polityka Nowej Szansy”. Dzięki niemu firmy mogą otrzymać finansowe i eksperckie wsparcie w przeprowadzeniu skutecznej restrukturyzacji.

Od 2020 r. przedsiębiorcy mogą też zgłaszać się do jednego z czterech projektów szkoleniowo-doradczych w ramach konkursu „Nowy start”. Konkurs jest realizowany przez operatorów wyłonionych przez PARP. Trzy z nich, „Akademia pozytywnej zmiany”, „Profesjonalny start” oraz „Nowy start – nowe perspektywy”, mają charakter ogólnopolski, a na wsparcie może liczyć ok. 800 przedsiębiorców. Z kolei projekt „Ster na cel” jest skierowany tylko do przedsiębiorców z województw mazowieckiego, lubelskiego oraz łódzkiego, a pomoc łącznie otrzyma 270 firm.

O wsparcie ze środków unijnych mogą się starać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnicy spółki prawa handlowego), którzy ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą. Uczestnicy otrzymają 100 proc. dofinansowania z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, które sprawi, że powrót na rynek będzie łatwiejszy. Budżet programu to 15 mln zł. Wsparcie można przeznaczyć m.in. weryfikację przyczyn wcześniejszej porażki oraz rozwój kompetencji niezbędnych do prowadzenia firmy. Operatorzy czekają na zgłoszenia od firm do 30 listopada 2022 r.

Uczestnicy programu otrzymają profesjonalne wsparcie szkoleniowo-doradcze, w ramach którego zidentyfikują oraz przeanalizują przyczyny wcześniejszej porażki biznesowej oraz wzmocnią swoje kompetencje biznesowe. Udział w programie to także szansa, żeby dostosować model biznesowy do zmieniających się warunków rynkowych i konkurencji.

Więcej informacji nt konkursu „Nowy Start”.

www.liczasiekonkrety.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content