Introduction

ESG i raportowanie zrównoważonego rozwoju. Co to jest i jak się do niego przygotować? [podcast]

ESG i raportowanie zrównoważonego rozwoju. Co to jest i jak się do niego przygotować? [podcast]

ESG, CSRD i ESRS to trzy skróty, które powinna znać każda firma współpracująca z dużymi kontrahentami. Wynikające z dyrektywy CSRD obowiązki raportowania zrównoważonego rozwoju obejmą głównie duże firmy, ale z wielu względów ich spełnienie leży również interesie samych MŚP. Dlaczego? To potencjalna przewaga konkurencyjna, która pozwoli zatrzymać dużych klientów przy sobie. Kiedy te przepisy wejdą w życie, kogo będą dotyczyć i jak się przygotować do raportowania zrównoważonego rozwoju? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Ozimkowską, ekspertką ds. zrównoważonego rozwoju z Łukasiewicz – WIT.

– Dyrektywa CSRD wprowadza oprócz już dzisiaj raportowanego obszaru finansowego, także trzy kolejne obszary, czyli obszar środowiskowy, społeczny i ładu korporacyjnego. Ma to przede wszystkim zapewnić jakość, porównywalność i wiarygodność danych [a także] jednolity standard tych danych, jedno miejsce przechowywania i jeden zapis cyfrowy – wyjaśnia w podcaście PARP Agnieszka Ozimkowska, doradczyni ds. zrównoważonego rozwoju z ośrodka sieci Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny.  

Dotychczas firmy zapisywały te dane (np. dotyczące śladu węglowego) w różny sposób i w różnych miejscach, stąd inwestorzy oraz klienci mieli do nich utrudniony dostęp. Jednak co bardziej istotne, nowa dyrektywa zmusza przedsiębiorstwa nie tylko do udostępniania tych informacji, ale też do wprowadzenia zmian w strategii rozwoju – aby była bardziej odporna na ryzyka związane ze zmianami klimatycznymi.

 – Będzie kaskadowo obejmować kolejne przedsiębiorstwa w zależności od tego, ile zatrudniają osób i jakie generują wskaźniki finansowe. W pierwszej kolejności zostaną nią objęte przedsiębiorstwa, które już dzisiaj są objęte dyrektywą niefinansowanego raportowania, czyli firmy obecne na giełdzie i zatrudniające powyżej 500 osób  –  dodaje nasza rozmówczyni.

Z czasem obowiązkiem zostaną objęte również firmy z sektora MŚP. Bezpośrednio tylko te obecne na giełdzie, ale pośrednio obowiązek spełnienia reguł ESG może dotyczyć potencjalnie każdej małej i średniej firmy, która znajduje się w łańcuchu wartości dużych partnerów biznesowych i chce zachować swoją konkurencyjność.  

Dlaczego warto być gotowym na ESG, nawet jeśli przepisy dyrektywy CSRD bezpośrednio nie będą dotyczyły naszej firmy? Jak się przygotować do wdrożenia standardów ESRS, wynikających z raportowania ESG? Kiedy i jakie firmy zostaną objęte obowiązkiem raportowania zrównoważonego rozwoju? Czy będzie się to wiązało z zatrudnieniem dodatkowych osób w firmie? Jakich błędów unikać i czy niespełnienie obowiązków raportowania grozi sankcjami?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z Agnieszką Ozimkowską, ekspertką ds. zrównoważonego rozwoju z Łukasiewicz-WIT oraz konsultantką sieci Enterprise Europe Network.

Najważniejsze fragmenty rozmowy:

2:15 Od NFRD do CSRD – na czym polegają zmiany  i jakimi obowiązkami raportowania zostaną objęte firmy?

4:11 Kiedy dyrektywa CSRD wejdzie w życie i jakie podmioty obejmie?

6:16 O audytorach zrównoważonego rozwoju, czyli kto i jak będzie sprawdzał obowiązki raportowania ESG

7:45 Główne cele zrównoważonego raportowania, czyli po co jest ESG i jakie obszary działalności firm obejmuje. Korzyści dla MŚP

12:45 ESRS, czyli Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju – czym są i ile ich jest? Co to jest podwójna istotność?

16:45 Czy raportowanie ESG wymaga uruchomienia dodatkowych zasobów w firmie?

19:00 Nie tylko prawne sankcje za brak raportowania CSRD

21:25 ESG jednak dla wszystkich? Dlaczego warto spełniać standardy ESG nie będąc nimi objętymi

Zachęcamy do wysłuchania pozostałych podcastów Centrum Rozwoju MŚP

Skip to content